English

Etkinlikler

Haftalık bazda düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Point Otel Milongası yani kısaca TANGOPOINT dışında başka tango etkinlikleri de organize ediyoruz. Bazı arkadaşlar bunlara “Gezici Milonga” da diyor.

Şimdiye kadar 18 Mayıslarda üç yıl üst üste Nişantaşı sokak milongası olarak bilinen Nişantaşı Tango Şenliği gerçekleştirdik. Daha sonra Kanyon alışveriş merkezinin ortasında ve son olarak Sirkeci Garının Tarihi Bekleme Salonunda milonga yaptık.

Bakalım bundan sonra nerede dans edeceğiz…

« öndeki

NISANTASI PARK MILONGA


Yer:

22 Nisan 2013 Pazartesi
12:47 - 03:47

The 7th NISANTASI PARK MILONGA

Date: May 18th, Saturday 2012
Location: Nisantasi Sanat Parki (Art Park)
Between: 7:30pm and 10:30pm

This is a very special milonga in terms of venue, frequency and content. Milonga area is very similiar to LA GLORIETA in Buenos Aires if you have been in that milonga. Nisantasi Park Milonga has been organized every year at the same day, May 18th which means only once in a year. You may see how it has been in last year video in this link: http://www.dailymotion.com/video/xds4os_pist_music

There will be two performances from two tango groups of two different universities as previous years. Besides, performers of the night is a young couple: Emre Eroğlu and Damla Cansu Tuncer

DJ: Sercin Bediroglu

This is a FREE-OF-CHARGE and public activity. Since this is an early-milonga, you will be dancing in other regular Friday milongas afterwards..

« öndeki
                Web Stat